Kyokushin-kan Official Website

Kyokushin-kan Official Website

Kyokushin-kan EU Official Website

Kyokushin World Union Official Website

International Membership Information Page

Polska Strona Kyokushin-kan

Informacje o Kyokushin w Polsce - onekyokushin.pl

A A A

JOGA DLA KAŻDEGO - Konin 2013

Jak joga wpływa na zdrowie człowieka

Asany mają wpływ nie tylko na samopoczucie i kondycję fizyczną. Systematycznie i poprawnie wykonywane, oddziałują na cały organizm i jego funkcje. Dlatego warto wiedzieć w jaki sposób praktyka jogi rzutuje na funkcjonowanie naszego ciała i jego poszczególnych układów.

Żyjemy w czasach kiedy większość dywagacji na temat zdrowia zatacza okrąg wokół stresu. Stał się on tak oczywistym towarzyszem ludzkiego życia, że trudno było by chyba wyobrazić sobie bez niego ludzką egzystencję. To właśnie akceptacja stresu w codziennej gonitwie po lepsze jutro sprawia, że coraz więcej osób boryka się z poważnymi problemami zdrowotnymi, właśnie w skutek stresu. Pomimo iż zdajemy sobie sprawę z zagrożeń wynikających z częstego przebywania w stanie takiej nerwowej gotowości, to i tak nadal przywiązujemy zbyt mało uwagi do tego problemu. Czy joga może być jego rozwiązaniem? Otóż osoby ćwiczące mogą nie tylko cieszyć się dobrym samopoczuciem i energią. Dzięki asanom łatwiej jest wpływać na autonomiczny układ nerwowy, którego równowaga wpływa na stabilność emocjonalną, a co za tym idzie, chroni przed lękami i nerwicami. Potrafiąc kontrolować swój układ nerwowy, znacznie rzadziej ulega się destrukcyjnej sile stresu, który jest jedną z głównych przyczyn nadciśnienia tętniczego, zakrzepów naczyń wieńcowych, chorób układu pokarmowego i wielu innych niebezpiecznych dla życia schorzeń.

Joga a krążenie

Dobre krążenie to podstawa zdrowego organizmu. Poza stresem negatywnie wpływa na nie m.in. obciążająca dieta, nieregularny tryb życia czy brak aktywności fizycznej. Także w tym aspekcie joga przyczynia się do poprawy kondycji układu krążenia. Po pierwsze, ćwicząc jogę aktywizujemy organizm do działania, dotleniamy jego każdą komórkę, systematyzujemy swój styl życia i spalamy zbędną tkankę tłuszczową. Asany zwiększają wydolność sercowo-naczyniową i poprawiają krążenie wieńcowe. Przyspieszają również przemianę materii i zmniejszają zużycie tlenu przez organizm. Joga daje zarówno niezbędną dla zdrowia aktywność, nieprzemęczającą układu krążenia, jak i równie konieczny relaks i odpoczynek. To wszystko chroni przed niewydolnością i pozwala cieszyć się zdrowym i silnym sercem do późnej starości.

Joga a nadciśnienie


Nadciśnienie to jedna z plag naszej cywilizacji. Jak już było wspomniane wyżej, do problemów z krążeniem, a więc i z nadciśnieniem, przyczynia sie stres, dieta i styl życia. Aby „trzymać rękę na pulsie” i kontrolować swoje ciśnienie, niezbędna jest wewnętrzna równowaga i spokój, a taką właśnie harmonię pozwala wprowadzić do życia joga. Również zmniejszanie podczas praktyki tkanki tłuszczowej, przyczynia się do samoczynnego obniżenia ciśnienia. Asany są zatem sposobem na uniknięcie wielu groźnych dla zdrowia i życia komplikacji wywołanych nadciśnieniem tętniczym, takich jak zawał mięśnia sercowego, zakrzepy mózgowe czy udar mózgu. Joga poprawiając krążenie całego organizmu, a szczególnie serca i mózgu, zapobiega tym powikłaniom. Sprawna przemiana materii oraz obniżenie wysokiego ciśnienia krwi podczas odpoczynku i regeneracji w asanach, bardzo pomaga osobom borykającym się z problemami ciśnieniowymi.

Joga a proces starzenia się


Ciało i umysł w asanach nie tylko osiągają stan relaksu i odpoczynku ale także regenerują się. Dzięki temu iż każda komórka zostaje optymalnie dotleniona i zmobilizowana do aktywności, asany znacznie spowalniają proces starzenia się komórek organizmu. Poza widocznymi efektami np. elastycznością i świeżością skóry, joga przede wszystkim pozwala cieszyć się dobrą kondycją gruczołów wydzielania wewnętrznego, układu oddechowego, sercowo-naczyniowego oraz sprawnym metabolizmem. Ćwiczenie jogi poprawia funkcjonowanie gruczołu przysadkowego, a także przynosi zmiany neurofizjologiczne pozytywnie oddziałujące na psychikę.

źródło: http://www.wakacje-joga.pl


Wszystkie chętne osoby chcące zacząć zajęcia z YOGI zapraszamy w każdy czwartek od godziny 19:00 do 20:30 na salę klubową przy ulicy Jana III Sobieskiego w Koninie (osiedle Chorzeń - Domki przy piekarni Konbag). Zajęcia prowadzone są przez licencjonowanego nauczyciela Yogi.

Jeszcze raz serdecznie zapraszamy.