Polska Strona Kyokushin-kan

Informacje o Kyokushin w Polsce - onekyokushin.pl

A A A

Mistrzostwa Świata Kyokushin Karate - Budapeszt 2009

Otwarte Mistrzostwa Świata Karate Kyokushin odbyły się 2-4 października w Budapeszcie na Węgrzech. Na matach w Hali Widowiskowo-Sportowej Papp Laszlo Arena stanęło 420 zawodników z 57 krajów świata reprezentujących kilka organizacji karate związanych z postacią sosai Masutatsu Oyama.

Oprócz zawodników i sędziów, w tym sportowym wydarzeniu uczestniczyli liderzy i przedstawiciele organizacji karate kyokushin na czele z kancho H. Royama, hanshi S. Arneil. Światowy Turniej zorganizowała Węgierska Organizacja Kyokushin-kan kierowana przez sensei Szandora Brezavoi.

Mistrzostwa rozegrane zostały w dwóch konkurencjach: kata i kumite. Przed mistrzostwami ustalone zostały wspólne przepisy dotyczące sędziowania i oceny zarówno kata jak i kumite. Pozwoliło to obiektywnie oceniać zawodników niezależnie od reprezentowanej organizacji. Eliminacje obywały się w ciągu dwóch dni na trzech matach. Szczególnie ciekawym dniem była sobota. Na tatami stanęło wówczas 32 zawodników i 16 zawodniczek z poszczególnych kategorii wagowych. Odbyły się również eliminacje w kata. Poziom walk i ekspresja zawodników była tak duża, że czasami było trudno skupić się na jednym pojedynku, bowiem w tym samym czasie rozgrywano trzy walki naraz w różnych kategoriach. Eliminacje wyłoniły najlepszą czwórkę finalistów, która wystąpiła ostatniego dnia. Podczas Finałowego dnia Mistrzostw oprócz wali finałowych odbyło się szereg pokazów związanych ze sztukami walki i innymi oraz ceremonia shinto upamiętniająca sosai Mas. Oyama.

Dobra atmosfera Mistrzostw Świata i złożone deklaracje liderów organizacji karate zapowiadają współpracę w ramach rywalizacji sportowej. Zapowiedziane zostały wspólne Mistrzostwa Europy w Luksemburgu w 2010 roku oraz Mistrzostwa Świata Open w 2011 roku w Budapeszcie
W Mistrzostwach Świata wzięła również udział nasza organizacja, którą reprezentowało 9 zawodników: Aleksandra Moszyńska (-55kg), Sylwia Reichel (-65kg), Jolanta Wojniarska (-65kg), Przemysław Łuczak (-90kg), Krzysztof Sosnówka (-70kg), przegrali swoje pierwsze walki eliminacyjne.

Najbliżej finałowej czwórki była Renata Baklińska w kat. +65kg wygrała pierwszą walkę z zawodniczką kanadyjską, a drugą walkę przegrała po dogrywce przez różnicę wagi ( 3,5kg ) z zawodniczką rosyjską.

Sławomir Kłosiński kat. -70kg dwa pierwsze pojedynki wygrał z Węgrem przez wazari i Libańczykiem przez ippon. W walce o wejście do ósemki najlepszych przegrał w dogrywce z Rosjaninem ubiegłorocznym Mistrzem Europy.

Andrzej Poczwardowski kat. -80kg pierwsza walkę wygrał z Irańczykiem, drugą przegrał przez wskazanie po dogrywce z Gruzinem.