Kyokushin-kan Official Website

Kyokushin-kan Official Website

Kyokushin-kan EU Official Website

Kyokushin World Union Official Website

International Membership Information Page

Polska Strona Kyokushin-kan

Informacje o Kyokushin w Polsce - onekyokushin.pl

A A A

Staż regionalny Systemu Combat 56 - Toruń 2011

W dniach od 19 do 20 marca w Toruniu odbyło się szkolenie z zakresy samoobrony i technik interwencyjnych systemu Combat 56. Seminarium poprowadził major rez. Arkadiusz Kups (twórca tego systemu). Szkolenie odbyło się w Jednostce wojskowej "CSAiU" (Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia - dawniej "OSA").

W przeprowadzonym szkoleniu wzięły udział cztery osoby z naszego klubu: sensei Wiesław Więckowski, sempai Krystian Kołodziejczak, sempai Radosław Napierała oraz sempai Bartłomiej Hundret.

Podczas dwudniowego szkolenia przećwiczone zostały techniki samoobrony przed nieuzbrojonym jak i uzbrojonym w nóż oraz pistolet napastnikiem. Dodatkowo zaprezentowane zostały techniki obrony podczas siedzenia przy stole np. w kawiarni czy barze oraz jazdy samochodem. Nie odłącznym elementem szkoleń z zakresu systemu walki Combat 56 były techniki interwencyjne czyli sprowadzenie niebezpiecznego przeciwnika do parteru zakończone przygotowaniem do skucia.

Całe szkolenie cieszyło się dużym zainteresowanie zarówno wśród służb mundurowych jak i wśród osób cywilnych. Duża ilość instruktorów dawała możliwość bardzo dokładnego przeanalizowania i przećwiczenia wszystkich prezentowanych technik (zdjęcia ze stażu umieszczone są poniżej).

System Combat 56 w początkowej wersji powstały w 56 Kompanii Specjalnej był zbiorem technik przeznaczonych do eliminacji i w takiej formie był mało uniwersalny i nieprzyswajalny w innych strukturach. Postrzegany był jako zbiór najbardziej brutalnych i morderczych technik potrzebnych tylko na prawdziwej wojnie. Rozbudowa systemu skupiła się na opracowaniu bezpiecznych i prostych technik samoobrony wykorzystywanych schematach ruchowych w innych sytuacjach taktycznych. System dowiązano do obowiązujących przepisów w poszczególnych resortach co szczególnie widoczne jest w rozdziale poszczególnych faz technik.

Nadrzędnym celem systemu jest prostota i skuteczność. Szokuje on racjonalnym podejściem do psychologii przetrwania i niewielką ilością schematów ruchowych, które pozwalają na szybki proces nauczania. Proste chwyty operujące na gałkach ocznych, tętnicach szyjnych, tchawicy czy kroczu – pozwalają każdemu wyjść z sytuacji zagrożenia. Trzymania wykorzystujące tzw. łańcuchy dźwigniowe pozwalają na proste i skuteczne unieruchomienia. Skuteczność opiera się na nawykowym opanowaniu 2-3 technik, co daje gwarancję skuteczności w różnych wariantach ataku przeciwnika. W systemie nie ma rzutów, szeregu postaw czy skomplikowanych ewolucji. Pierwsze publikacje o systemie pojawiły się w latach 90-tych w prasie fachowej, a pierwsze otwarte szkolenia zostały zrealizowane w roku 1997. Obecnie wersja przeznaczona na rynek cywilny dostępna jest w kilku miejscach poprzez autoryzowanych instruktorów i na corocznych stażach Combat 56 na który zjeżdżają setki uczestników. System Combat 56 był cały czas rozbudowywany co wynikało z potrzeb rynku specjalistycznego. Tematyka została uzupełniona o walkę bronią białą, strzelectwo bojowe, wzorce i procedury w sytuacjach kryzysowych. Programem szkoleń objęto najbardziej elitarne jednostki MON takie jak 1Pułk Komandosów, 6 Brygadę Desantowo-Szturmową, 25 Brygadę Kawalerii Powietrznej, 21 Brygadę Piechoty Górskiej, pododdziały rozpoznawcze i inne. System był wdrażany w Nadwiślańskich Jednostkach MSW, Straży Granicznej, Zakładach Karnych, Policji i innych
.

źródło: www.combat56.pl